Wynajem mikrobiur, biurek czy sal konferencyjnych jeszcze w czasach przedpandemicznych uważany był za atrakcyjne rozwiązanie dla małych firm lub rozwijających się biznesów. Ekonomia współdzielenia przestrzeni to wyzwanie, przed którym stoi obecnie cała branża nieruchomości. W ciągu ostatnich pięciu lat rynek coworkingowy rozrastał się oferując pracownikom małych i średnich firm dogodne warunki pracy, co skutkowało ponad 200 procentowym wzrostem liczby coworków. A potem nastała pandemia. W jaki sposób oddziałuje ona na wynajem przestrzeni coworkingowych? Czy jest to wpływ negatywny czy umożliwiający dalszy rozwój dla prowadzenia biznesu?
Reorganizacja sposobu pracy – czy coworking sprostał wyzwaniom, jakie narzuciła nam pandemia?
Na początku 2020 roku biurowce opustoszały, a zalecenia narzucone przez rząd spowodowały przeniesienie obowiązków większości pracowników do przestrzeni domowej. Wymuszona reorganizacja sposobu pracy sprawiła, że wiele osób zaczęło doceniać aspekty “home office. Przede wszystkim pracując z domu uniknęli oni męczących dojazdów w zamian za elastyczne godziny pracy. Mimo tychże korzyści, ten tryb pracy niesie za sobą również negatywne konsekwencje, zauważalne głównie w dalszej perspektywie. Niełatwo bowiem połączyć projekty pracownicze z obowiązkami domowymi, stąd właśnie ratująca wizja coworkingu stała się coraz chętniej wybieraną opcją. Szerzej o jego walorach pisaliśmy w artykule „10 zalet coworkingu cz.1„. Na naszym blogu znajdziecie także drugą część wpisu.
Dynamika sytuacji pandemicznej i odpowiedź coworkingu
Wiosną ubiegłego roku zaobserwować mogliśmy zwiększoną ostrożność wśród użytkowników przestrzeni biurowych. Znaczna część z nich mimo większych lub mniejszych niedogodności związanych z home office zdecydowała się na pozostanie w domach i pracę zdalną. Obecnie, mimo dużo większej dziennej liczby zakażeń niż w marcu bądź kwietniu 2020 roku można zauważyć, że osoby posiadające możliwość pracy z domu szukają alternatyw i chętniej korzystają z przestrzeni coworkingowych. Z tego względu przed właścicielami coworków pojawia się spore wyzwanie, by móc zapewnić klientom odpowiednie warunki utrzymane w reżimie sanitarnym. W szczególności, kiedy zauważyć można rosnący trend wynajmowania przestrzeni biurowych nie przez klientów indywidualnych, lecz przez małe i średnie firmy.
Jednak coworking może okazać się bardzo bezpieczną opcją, kiedy nie chcemy pakować się w wynajem długoterminowy z powodu niepewności finansowej i przyszłości naszej firmy. Praca w coworku oferuje możliwość wynajmu krótkoterminowego, który jest dobrym wyjściem w drodze o walkę o swój biznes. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, które szukają oszczędności, by przetrwać.
Coworking po pandemii
Na podstawie raportu “2020 Future Of Work Report” 71,5 proc. pracowników, którzy korzystali z przestrzeni coworkingowych przed pandemią chętnie powróci do tego trybu pracy, uznając owy tryb za najlepszy dla rozwoju osobistego. Z tego względu firmy oferujące wynajem tego typu przestrzeni umożliwiają podpisywanie umów z krótszym okresem wypowiedzenia. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że coworking zostanie z nami na dużo dłużej, niż tylko okres pandemiczny.
Wyhamowanie sektora przez pandemię spowodowało zmniejszenie zainteresowania wśród mikroprzedsiębiorców wynajmem przestrzeni coworkingowych. Jednak taki stan rzeczy wcale nie kreuje nam jednej możliwej wersji przyszłych wydarzeń. Część freelancerów i mikroprzedsiębiorców może powrócić do zdalnego trybu pracy, jednak istnieje również spora część tych osób, które w przestrzeni coworkingowej widzą swój stały tryb pracy utwierdzając się w przekonaniu, że home office nie jest dla nich korzystnym rozwiązaniem.
Co, jeśli kryzys się pogłębi?
W Tu Lubię dokładamy wszelkich starań, byście mogli czuć się komfortowo i przede wszystkim bezpiecznie w wynajmowanych przestrzeniach. Okres pandemiczny jest trudny zarówno dla Was jak i dla nas, dlatego mobilizujemy się i staramy się dla Was codziennie podnosić jakość naszych usług. Nasze biura przy ulicy Genewskiej 6 i 25 zostały przystosowane do obecnie panujących wymogów sanitarnych. Do dyspozycji macie przede wszystkim dozowniki z płynem dezynfekującym czy duży ogród, w którym możecie śmiało zdjąć maseczki i zaczerpnąć świeżego powietrza. Chcemy razem z Wami wkroczyć w normalność, która – miejmy nadzieję – nastąpi już wkrótce. To, co w obecnej sytuacji jest dla nas najważniejsze, to zapewnienie Wam warunków pracy, które pomogą Wam w osiągnięciu spokoju, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Wpływ naszej wspólnej pracy może zaowocować w spokój ducha i dobrostan, który w tym trudnym czasie jest nam bardzo potrzebny.
Sprawdź także artykuł: Coworking sprzyjający rozwojowi