Koszty własnego biura, których nie generuje coworking - Blog Tu Lubię Warszawa

Wymarzona własna firma, do tego wreszcie wynajęty lub zakupiony lokal z przeznaczeniem na biuro. Opcja idealna? Teoretycznie tak, w praktyce zaś niezwykle kosztowna. Zamiast inwestować w lokal, który zarówno w opcji wynajmu, jak i kupna wiąże się z dużymi kosztami, znacznie lepiej jest postawić na coworking. Własne biuro to koszty związane nie tylko z nabyciem lokalu. Jakiego rodzaju inwestycji nie trzeba brać pod uwagę, decydując się na biuro coworkingowe?

Lokal w centrum miasta – inwestycja, czy zbędny wydatek?

Niezależnie od miejsca zamieszkania, na biuro staramy się wybierać lokal położony w centrum miasta. W grę bowiem wchodzi jego widoczność, łatwość odnalezienia przez klientów oraz zapewnienie im możliwości szybkiego dojazdu, a także dogodnego miejsca parkingowego. Niestety, o ile centra skupiają na sobie największy ruch, o tyle równie dużo kosztuje wynajem bądź zakup lokalu w takim miejscu.

Decydując się na biuro coworkingowe nie trzeba się mierzyć z kosztem ani wynajmu lokalu, ani jego zakupu. W miesięcznym abonamencie przedsiębiorca zyskuje miejsce do pracy. Wygodne, spokojne, z możliwością korzystania z urządzeń biurowych, a nawet z dostępnością sal konferencyjnych – w zależności od wybranej opcji. Inwestycja ta jest na miarę każdego przedsiębiorcy, nawet początkującego, bo koszty są wielokrotnie niższe niż w przypadku wynajmu/zakupu lokalu.

Rachunki za media? Tylko te w prywatnym lokum

Media są coraz droższe, w szczególności energia elektryczna. Budżet domowy często ma problem z udźwignięciem rosnących kosztów, a własna firma to kolejne, spore wydatki. W firmowym lokalu nie obejdzie się bez drugiego, mało lubianego pakietu rachunków do opłacenia, w tym przypadku są one nierzadko jeszcze wyższe niż rachunki opłacane za mieszkanie.

Kolejny atut coworkingu to korzystanie z przestrzeni idealnej na firmowe działania, ale bez zamartwiania się o kolejne rachunki za prąd, wodę, czynsz czy łącze internetowe. Wszystko to bowiem znajduje się w wybranym pakiecie – i ponownie, jest opcją tańszą niż mając do dyspozycji biuro na własność.

Sprzęt biurowy, bez którego nie obejdzie się żadna firma

W firmie potrzebne są drukarka, skaner, komputer, rzutnik, tablica multimedialna… i można tak wymieniać jeszcze długo. Im większe przedsiębiorstwo, tym większe potrzeby, a idą za tym znów coraz wyższe koszty. Czy to zakup sprzętu biurowego na własność, czy też jego leasing, równają się generowaniu nowych kosztów. Nie można zapominać o tych eksploatacyjnych, a co gorsza – awariach, których nie da się wykluczyć.

W biurze coworkingowym to kolejny koszt, którego przedsiębiorca nie musi brać pod uwagę. Na miejscu bowiem dostępne są wszystkie sprzęty biurowe, w tym multimedialne akcesoria i narzędzia wykorzystywane podczas np. prezentacji, konferencji lub spotkań z zespołem.

Profesjonalne sprzątanie też kosztuje

Kończąc pracę chcemy zamknąć za sobą drzwi i oddać się relaksowi. We własnym biurze trzeba jednak zadbać o wszystkie użytkowane powierzchnie. Inną opcją jest wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej, która usługi nie wykona charytatywnie. Jeśli efekty sprzątania mają nie odstraszać klientów, lecz zachęcać ich do spotkania się w eleganckim i profesjonalnie wyglądającym biurze, tanio nie będzie.

Czas na podjęcie decyzji – generować koszty, by móc powiedzieć, „mam własne biuro”, czy oszczędzić na wygodnym coworkingu i dawać przykład innym, że można oszczędzać bez utraty na jakości oferowanych usług firmowych. Wybór wydaje się być oczywisty.