Praca zdalna zdążyła już stać się modna i konieczna, ale też… nudna. Jeżeli obowiązki zawodowe realizujesz z domu od kilku miesięcy, a nawet dłużej, to być może czujesz się zmęczony tą formą. Home office – pomimo licznych zalet – ma także wady. Należy do nich brak kontaktów z innymi ludźmi, ale też ograniczone możliwości rozwoju. Jak można to rozwiązać? Zamieniając domowe biuro na biurko w nowoczesnej przestrzeni coworkingowej.
Praca zdalna – kiedy z niej zrezygnować?
Są takie sytuacje, w których praca zdalna wydaje się nie najlepszą opcją. W wielu zawodach taka forma wykonywania obowiązków zawodowych jest po prostu niemożliwa, ale jeśli pracujesz w szkolnictwie, administracji, marketingu czy IT to nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to z dowolnego miejsca na świecie.
Jednak wiele osób dość szybko przekonało się, że nawet przesiadywanie z laptopem pod palmą może się… znudzić. Dotyczy to sytuacji, w której zaczynasz tęsknić za kontaktami z innymi ludźmi, ale też czujesz, że Twój work life balance został bardzo mocno naruszony. O zatarcie granicy między pracą a życiem prywatnym nie trudno, skoro całe dnie spędzasz w tym samym miejscu, a Twój dom staje się jednocześnie biurem.
Biznes się kręci? To początek końca home office
Inną sytuacją, w której możesz zacząć myśleć o powrocie do biura jest rozwój firmy. Trudno to zrobić, gdy Twoim centrum dowodzenia jest stół jadalniany czy kącik do pracy w sypialni. W takich miejscach nie przyjmiesz też klientów czy kontrahentów. Musisz też wiedzieć, że podawanie im swojego prywatnego adresu czy rejestrowanie firmy pod adresem domowym też nie wygląda profesjonalnie. Inaczej niż coworking.
Alternatywy dla pracy zdalnej
Czy dla pracy zdalnej są alternatywy inne niż powrót na pełen etat do biura? Okazuje się, że tak i prawdopodobnie możesz skorzystać z nich również w swoim mieście. Chodzi o biura coworkingowego, które zrzeszają freelancerów, dając im możliwość rejestracji pod konkretnym, często prestiżowym adresem w centrum. Takie inicjatywy są niezwykle ciekawe z kilku względów:
- pozwalają na oddzielenie miejsca pracy od domu czy mieszkania;
- są dostępne na wynajem na elastycznych zasadach;
- są tanie – koszt najmu jest kilkukrotnie niższy niż w przypadku pełnowymiarowych, samodzielnych lokali;
- są reprezentatywne, dlatego zaprosisz do nich swoich kontrahentów i wywrzesz na nich profesjonalne wrażenie;
- w ramach najmu uzyskujesz dostęp do dodatkowych usług i przestrzeni wspólnych (korzystanie z drukarki i skanera, obsługę recepcji);
pozwalają ludziom z podobnym branż nawiązywać współprace biznesowe i często są miejscami, w których zaczynają się wartościowe, długofalowe relacje.
Zazwyczaj też możesz zdecydować, czy biuro będziesz dzielił z jedną, dwoma, trzema lub większą liczbą osób. Nadal więc możesz zachować ważne dla siebie, komfortowe warunki pracy w kameralnej atmosferze, lecz nie musisz czuć się samotnie. Warto poznać zasady najmu coworkingowego w nowoczesnym biurze takim jak https://www.tulubie.pl i skorzystać z jego oferty – nawet jednorazowo czy na czas próbny.