Każda działalność gospodarcza, zarówno jednoosobowa firma, jak i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, musi być zarejestrowana pod wskazanym adresem, do którego właściciel firmy lub udziałowcy posiadają tytuł prawny. Rozwiązaniem w tym zakresie dla małych i dużych firm jest wirtualny adres, pod którym nie tylko możesz zarejestrować firmę, ale też swobodnie zarządzać nią na odległość. Dowiedz się, w jaki sposób wirtualny wpłynie na sposób prowadzenia działalności gospodarczej.
Co daje wirtualne biuro jednoosobowej działalności?
Preferencje w wykonywaniu pracy uległy dość istotnym zmianom, głównie za sprawą nieustannie rosnącej popularności pracy zdalnej. Przepisy prawne zaczynają powoli nadążać za zmianami i umożliwiają obecnie freelancerom i właścicielom małych firm wpisanie w CEIDG „braku stałego miejsca wykonywania pracy”. Jednakże w takiej sytuacji adres wciąż jest potrzebny choćby do obowiązków podatkowych. Wtedy za adres przyjmuje się miejsce zamieszkania właściciela firmy, a to niestety wiąże się z pewnymi niedogodnościami, np. możliwością kontroli VAT-owskiej w domu, co na pewno wywołuje dyskomfort. Ponadto Twój adres znajduje się we wszystkich dokumentach oraz w Internecie, zatem trudno o zachowanie prywatności.
Jak wirtualne biuro rozwiąże te problemy?
Jeśli prowadzenie własnego biura nie zda egzaminu, np. z powodu zbyt wysokich kosztów lub właśnie wykonywania pracy z różnych miejsc, możesz skorzystać z biura wirtualnego, czyli swojego rodzaju outsourcingu usług biurowych, które są świadczone bez konieczności fizycznej obecności przedstawiciela firmy w biurze.
- Obsługa recepcyjna – znosi jakiekolwiek ryzyko niespodziewanej wizyty klientów, którzy znaleźli adres firmy w sieci, w Twoim domu.
- Obsługa korespondencji – wirtualny adres do korespondencji pozwala uniknąć konsekwencji, które mogą wyniknąć z nieterminowego odbierania pism, np. z Urzędu Skarbowego.
- Atrakcyjna lokalizacja – adres w centrum miasta podnosi prestiż firmy w oczach klientów i partnerów biznesowych.
- Wyposażone sale konferencyjna – wirtualne biura w Warszawie, w tym również przestrzenie dostępne w TuLubię, oferują wyposażone sale konferencyjne, w których możesz prowadzić spotkania z klientami i partnerami lub też szkolenia, co pozwala unikać spotkań w kawiarniach i innych mniej sprzyjających pracy miejscach.
Wirtualne biura a spółka
W przypadku spółek nie istnieje możliwość wpisania „braku stałego miejsca wykonywania pracy”, a w CEIDG należy wpisać dokładny adres siedziby spółki. Zgodnie z prawem spółki mogą być rejestrowane w wirtualnych biurach, ponieważ nie istnieją żadne przesłanki ku temu, aby korzystająca z nich firma nie mogła prawidłowo funkcjonować. Warunkiem jest podanie prawdziwych danych adresowych i utrzymywanie kontaktu z Urzędem Skarbowym. Jeśli warunki zostaną spełnione, naczelnik US nie może odmówić nadania numeru NIP ani wpisu do rejestru VAT.
Zarządzaj swoją firmą z dowolnego miejsca
Adres Wirtualny w Warszawie pozwala Ci w pełni legalnie prowadzić swoją firmę i zarządzać nią z dowolnego miejsca, także z innego województwa czy nawet kraju, niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej, czy udziałowcem w spółce.
Sprawdź także: Co warto wiedzieć o wirtualnym biurze?