Jak coworking zmienia pojęcie miejsca pracy? - Blog Tu Lubię Warszawa

Po ponad dekadzie obecności na polskim rynku pracy biura coworkingowe przestały pełnić funkcję tańszej alternatywy dla własnego biura, a stały się fundamentem, który kształtuje współczesne trendy środowiska pracy. Zobacz, co coworkingi zmieniły w naszym pojmowaniu miejsca pracy.

 

5 rzeczy, które przestrzeń coworkingowa zmieniła w naszym myśleniu o miejscu pracy

Trendy na rynku biurowym i podejściu do pracy stacjonarnej i pracy zdalnej mocno zmieniły się od momentu, kiedy w Polsce pojawiło się pierwsze biuro coworkingowe. Zmiany te nie okazały się chwilowe, ale długotrwałe, a epidemia, która wybuchła w 2021 roku, jeszcze bardziej je umocniła.

 

Stymulacja współpracy

Biuro coworkingowe stymuluje korzystających z nich freelancerów i małe firmy do podejmowania współpracy. Stąd też w tego typu przestrzeniach da się zauważyć trend, który polega na tym, że obszary wspólne dominują nad prywatnymi przestrzeniami. Skąd się to bierze? Głównie z tego, że na dzisiejszym rynku pracy bardzo ważnymi wartościami są kreatywność i innowacje, a osiągnąć je można przede wszystkim podczas współpracy różnych specjalistów.

 

Przestrzeń staje się usługą

Rozwój technologii i zmiany, które zachodzą na rynku pracy, sprawiają, że powierzchnie biurowe zaczęły zarabiać pieniądze w inny sposób niż dotychczas. Właściciele nieruchomości, którzy wynajmowali przestrzenie na potrzeby biurowe, oczekiwali podpisywania jak najdłuższych umów najmu, aby zapewnić sobie dochód przez jak najdłuższy czas. Natomiast operatorzy przestrzeni coworkingowych otworzyli się również na klientów, którzy oczekują większej elastyczności względem wynajmu powierzchni do pracy.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą:

Coworkingu

 

 

Dowolność organizacji własnej przestrzeni i komfort pracy

Kolejne pokolenia wchodzące na rynek pracy preferują komunikowanie się za pośrednictwem mediów elektronicznych. Możliwość swobodnego zarządzania własną przestrzenią i dowolność pod względem mobilności dają możliwość wykonywania pracy i rozliczania się z jej efektów w dowolnym miejscu i w najbardziej odpowiadającej formie.

 

Dostępność i dobry dojazd

Ważnymi czynnikami dla dzisiejszych pracowników są krótki czas i wygodny sposób dojazdu do pracy. Dlatego wokół coworkingów często znajdują się parkingi dla samochodów lub rowerów, natomiast lokalizacja w centrum miasta nie przysparza żadnych problemów z dojazdem. Co więcej – coworkingi często powstają w sąsiedztwie lokali gastronomicznych lub miejsc rekreacyjnych. Dla freelancerów, którzy muszą odbywać spotkania z klientami, idealnym rozwiązaniem, które pozwoli im ugościć ich w reprezentatywnych warunkach, jest właśnie coworking – Warszawa i inne większe miast spełniają wszystkie te warunki.

 

Korporacje wchodzą do coworkingów

Coworkingi zaspokajają oczekiwania przede wszystkim freelancerów i mikroprzedsiębiorstw. Jednak stają się także coraz bardziej łakomym kąskiem dla większych film i korporacji. Z czego to wynika?

  • Biuro coworkingowe to możliwość zapewnienia tańszej przestrzeni do pracy dla nowych zespołów.
  • Przestrzeń coworkingowa to atrakcyjne środowisko do testowania nowych projektów.
  • W coworkach korporacje „łowią” talenty i wyszukują innowacyjnych rozwiązań.

 

Podsumowanie

Przestrzenie coworkingowe odpowiadają nowym trendom na rynku biurowym i rynku pracy. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na coworki nieustannie rośnie i coraz większa liczba młodych (i nie tylko) pracowników właśnie tam odnajduje najlepsze warunki do pracy.

Sprawdź także: Obowiązkowe wyposażenie każdego biurka coworkingowego