Coworking: Jak wynająć biuro w coworkingu? - Blog Tu Lubię Warszawa

Zdecydowana większość freelancerów w Polsce pracuje z domu. Czasami korzysta też z kawiarni, lub dorywczo z biura swojego klienta. Jednocześnie, za największą wadę pracy na własny rachunek, freelancerzy uważają trudność w oddzieleniu życia prywatnego od zawodowego.

W dobie COVID-19 owa trudność urasta do rangi poważnego problemu, gdy w domu, 24 godziny na dobę przebywa dodatkowo pracujący zdalnie partner. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy osobnej przestrzeni na pracę własną potrzebują również uczące się zdalnie dzieci.

W takich warunkach warto rozejrzeć się w swojej okolicy za rozwiązaniem biura na godziny, szczególnie popularnego w dużych miastach. Jeśli do tej pory nie interesowałeś się coworkingiem, warto wpisać w swoją ulubioną wyszukiwarkę „coworking warszawa” lub „biuro na godziny warszawa”, albo poszukać firm świadczących tego typu usługi na portalu społecznościowym.

 

Dlaczego warto wynająć biuro w coworkingu?

Przede wszystkim właśnie po to, aby oddzielić życie prywatne od zawodowego. Częstym powodem rozpoczęcia pracy na własny rachunek jest potrzeba balansu życiowego, trudna do znalezienia w korporacji, w której spędza się dużo więcej niż 40 godzin w tygodniu. Tymczasem, rozpoczynając własną działalność, której oddajemy z pasją każdą wolną chwilę, wielu freelancerów szybko się orientuje, iż na rozmowach z klientami i z własnym laptopem spędza w efekcie jeszcze więcej czasu, niż pracując na etacie.

Decydując się na coworking, który z założenia jest elastyczny i można wybrać opcję korzystania z niego dopasowaną do naszych aktualnych potrzeb, dużo łatwiej jest wytyczyć granicę między życiem prywatnym, a pracą, a czas przeznaczony na tę drugą wykorzystać maksymalnie efektywnie.

Poza tym praca w przestrzeni coworkingowej, w przeciwieństwie do tej zdalnej, w domowym zaciszu, daje nam poczucie przynależności i relacyjność. Możesz, ale nie musisz, nawiązać relacje z innymi freelancerami lub mikroprzedsiębiorcami, które mogą zaowocować zleceniami dla twojej firmy. Wymiana doświadczeń z osobami pracującymi w innych dziedzinach gospodarki daje też niespotykaną w branżowym środowisku możliwość poszerzania horyzontów i wychodzenia poza własne schematy oraz stereotypy.

Zalet korzystania z coworkingu jest oczywiście znacznie więcej, są również wady – przyjrzyjmy się im bliżej.

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą:

Coworkingu

 

 

Zalety i wady coworkingu.

Poza wyżej wymienionymi, niewątpliwymi zaletami coworkingu są:

  1. Komfort. Masz do wykonania swoją pracę i zajmujesz się tylko tym. Nie interesuje Cię, czy internet działa (bo musi działać), czy jest świeże mleko i kawa, papier w drukarce itp. W większości coworków masz również dostęp 24/7, bezpłatny parking i możesz przyjść do pracy ze swoim pupilem. Czego chcieć więcej?
  2.  

  3. Efektywność. Płacisz za czas, z którego korzystasz. Możesz wynająć biuro na godziny, na dzień, kilka dni w miesiącu, lub cały miesiąc. Jeśli potrzebujesz spotkać się z Klientem, w każdym coworku masz salę na spotkanie, najczęściej gratis kilka godzin w ramach swojego miesięcznego pakietu, lub przynajmniej z atrakcyjną zniżką.
  4.  

  5. Elastyczność. Nie musisz wiązać się umową na długi okres czasu, jak to bywa w sytuacji wynajęcia własnego biura. W dobrym coworku nie płacisz też kaucji. Możesz również zmieniać pakiet na dany miesiąc w zależności od Twoich potrzeb.
  6.  

  7. Wygodne stanowisko pracy. W dobrym coworku z pewnością je znajdziesz. Duże biurko, lampkę, szafkę na dokumenty, ale przede wszystkim ergonomiczny, profesjonalny fotel, z wysokim oparciem i podłokietnikami. Kiedy siedzisz przy biurku co najmniej kilka godzin, ten ostatni ma naprawdę ogromne znaczenie, nie tylko dla Twoich pleców.

 

Czy coworking ma w takim razie jakieś wady? Niewątpliwie dla osób, które dotąd pracowały z domu, konkretną barierą wydaje się być cena. Szukając miejsca do pracy poza domem trzeba wyłożyć kwotę średnio kilkaset złotych miesięcznie (coworking warszawa to abonament miesięczny zbliżający się do tysiąca złotych, a w międzynarodowych sieciówkach jeszcze więcej), które do tej pory zostawały w kieszeni.

Postawmy sobie jednak pytanie, czy praca w domu faktycznie nic nie kosztuje? Konkretną kwotą jest chociażby dobry i szybki internet (na potrzeby zawodowe i coraz bardziej powszechne spotkania on-line), rachunki za prąd też nie należą do najmniejszych. Do tego dochodzi kawa, czy herbata, które w coworku dostaniemy w cenie abonamentu. A jeśli w ramach pracy domowej czasami, aby przewietrzyć umysł, wyskoczymy do kawiarni, na małą czarną, a tym bardziej sojowe latte, wydamy znacznie więcej. Gdy z ręką na sercu podliczymy te koszty, okaże się nagle, że biuro w coworku kosztuje nas realnie dużo mniej.

Czy poza ceną są jeszcze jakieś wady? Mogą być, ale nie muszą – to już zależy zdecydowanie od miejsca, które wybierzesz. Bo mimo naprawdę dużego wyboru przestrzeni coworkingowych, szczególnie w dużych miastach, standard oferowanych usług się różni. Przyjrzyjmy się mu na przykładzie naszego biura.

 

Coworking Warszawa – zalety pracy w Tu Lubię Coworking.

Jesteśmy butikowym coworkiem, nastawionym na freelancerów i przedsiębiorców z okolicy, mieszkańców Saskiej Kępy. Dlatego, projektując Tu Lubię, zależało nam na stworzeniu miejsca z klimatem, w którym najemcy będą się dobrze czuli i lubili tu przychodzić. Postawiliśmy na rozwiązania, które sami byśmy docenili. Szukając swojego wymarzonego miejsca do pracy, zwróć uwagę, czy dany cowork oferuje Ci poniższe rozwiązania:

  1. Dostępność 24/7. Każdy ze stałych najemców ma klucz i chip do budynku. Może korzystać ze swojego biurka, kiedy tylko zechce.
  2.  

  3. Bezpłatny parking. Na Saskiej Kępie nie ma strefy płatnego parkowania , a na terenie posesji mamy dodatkowo miejsca dla naszych najemców. Jeśli szukasz biura w centrum miasta, do comiesięcznych kosztów będziesz musiał doliczyć koszty parkowania.
  4.  

  5. Możliwość dojazdu rowerem. Prysznic. Stawiamy na zdrowie i ekologię. Wielu z nas przyjeżdża do pracy rowerem, a dwie z czterech łazienek w Tu Lubię mają prysznic.
  6.  

  7. Wygodny fotel do pracy. Nasze fotele marki Sedus są mega wygodne. Mają 5 poziomów regulacji, w tym odcinka lędźwiowego.
  8.  

  9. Miejsce do pracy. W naszym coworku każde dedykowane biurko to osobne stanowisko pracy. Biurka nie łączą się ze sobą, nie zaglądasz sąsiadowi w ekran. Z kolei tzw. hot desk to wygodne miejsca przy bardzo dużym, pięknym dębowym stole. Przestrzeń coworkingowa jest kameralna, wielopunktowo doświetlona, z wygodną kanapą i klimatyzacją. Jak potrzebujesz porozmawiać na osobności – korzystasz z osobnego pomieszczenia – tzw. budki telefonicznej.
  10.  

  11. Zielony ogród z tarasem. To nasz największy atut i duma. Prywatne miejsce, w którym możesz wypić kawę, albo popracować w wygodnym fotelu. Otoczony zielonym starodrzewem i wypełniony śpiewem ptaków.
  12.  

  13. Zaplecze techniczne. Do dyspozycji najemców oddajemy światłowód symetryczny (stabilny internet o prędkości 80 Mb/s), profesjonalne urządzenie do kopiowania i skanowania (cz-b, kolor, A3 i A4), biurowe ekspresy ciśnieniowe z systemem one-touch, a do nich pyszną kawę. W standardzie jest oczywiście obsługa recepcji.
  14.  

  15. Szybkość i elastyczność. To nasz własny biznes, a nie jeden z wielu punktów na mapie świata, który ma przynosić zysk. To oznacza, że na każdą Twoją potrzebę reagujemy błyskawicznie, bo zależy nam, żebyś lubił tu przychodzić. Ty pracujesz, a my zajmujemy się całą resztą 😊

 

Sprawdź także artykuł: Coworking, czyli praca wspólna