Przestrzeń coworkingowa – dla kogo?
Przestrzeń coworkingowa jest bardzo specyficznym miejscem do pracy. W teorii sens tego to wynajęcie biurka, w pomieszczeniu, w którym pracują inni ludzie. Nietypowym jest to, że nie muszą to być współpracownicy – bardzo często są to obcy ludzie. Jest to popularne rozwiązanie wśród freelancerów. Z prostego powodu – biura corworkingowe są tańsze niż wynajęcie biura jednoosobowego. Są jednak inne – bardziej ukryte powody. Obecność drugiego człowieka w biurze daje poczucie przebywania w grupie – większość osób ma potrzebę porozmawiania z kimś, nawet jeśli to tylko nieznaczący small-talk. Zawsze od tego się zaczyna. Ma to swoje wady – na początku, gdy się nie znamy może to być niezręczne. Jednak pracując z kimś kilkanaście/kilkadziesiąt godzin tygodniowo zazwyczaj bariera zostaje szybko przełamana i relację rodzą się dość szybko.
Zalety pracy w miejscu coworkingowym
Mając do wyboru pracę w pustym biurze lub w miejscu z drugą osobą bardzo często początkowo wybierzemy samotną pracę. Wydaje się ona bardziej swobodna. Jednak po pewnym czasie brakuje nam drugiej osoby i dlatego wiele osób, które mają taką możliwość decyduje się na pracę w coworkingowym miejscu. Wspomniane już poczucie przebywania w grupie jest niezwykle istotne dla zdrowia psychicznego każdego z nas. Czasami tą grupą jest rodzina lub grupa przyjaciół. W początkowych latach naszego życia zapewnia to szkoła, później taką możliwość dają studia i praca. Obecność drugiego człowieka, zwłaszcza jeśli czujecie się w swojej obecności komfortowo sprawia, że nie myślimy o pracy jak o zimnych czterech ścianach – tylko jak o miejscu spotkania innego przyjaznego człowieka.
Mimo obecności w pracy i koncentrowaniu się na niej, potrzebne są momenty wytchnienia. Specjaliści mówią, że ważna jest dłuższa przerwa co 90 min. W czasie tej przerwy warto jest oderwać swoje myśli od tego, co dzieje się w firmie. Sprawdzonym sposobem jest rozmowa – najlepiej z kimś, kto nie ma zielonego pojęcia jakie sprawy mamy na głowie w pracy. Daje to możliwość odpoczęcia od tematu – co bardzo często pozwala spojrzeć na nierozwiązywalny problem z trochę innej perspektywy.
Na Islandii żyje 322 tyś. Osób; dla porównania w Warszawie ta liczba rośnie do 1,72 miliona. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ przeciętny Islandczyk pracuje 43 i pół godziny w tygodniu – najdłużej w Europie. Dlaczego? Jest to jeden z niewielu sposobów, aby spotkać innych ludzi i porozmawiać. Praca nie kojarzy się tam z nieprzyjemnym obowiązkiem, który trzeba odhaczyć i wrócić do domu. Jest ona postrzegana jako możliwość poznania kogoś i spędzenia miło czasu przy obowiązkach służbowych.
Biurka coworkingowe w Tu Lubię
Nasze biura coworkingowe są zaaranżowane w przemyślany sposób. Nie są nudne, bardzo dużą uwagę skupiliśmy na wykończeniu tych otwartych przestrzeni. Pomieszczenia są jasne, mają dużo okien i klimatyzację. Wiele osób przyznaje, że jednym z powodów wyboru naszego biura był komfort pomieszczenia i proste ustawienie temperatury idealnej.
Dodatkowym atutem są fotele – wygodne, regulowane i pozwalające na dostosowanie do swoich potrzeb.
Niewątpliwym plusem jest także usługa codziennego sprzątania. Dzięki temu pracownicy przychodząc do biura mają poczucie pracy w schludnym i czystym miejscu.
Jednak największą zaletą naszych obydwu biur na Saskiej Kępie są zielone ogrody, w których można przede wszystkim odpocząć w wygodnych fotelach, albo nawet popracować z laptopem i pyszną kawą – słuchając śpiewu ptaków lub podglądając biegające wiewiórki.
Sprawdź także artykuł: Coworking: jak wynająć biuro w coworkingu?